Letní sezóna 2024

Zimní sezóna 2023/2024

poslední úprava: František Jahelka | 19. listopad 2008

Pozvánka na Závody dračích lodí 2008

Pražský klub lyžařů ve spolupráci  s oddílem kanoistiky USK Praha a odborem sportu hlavního města Prahy

pořádají

Závody dračích lodí pro střední školy hlavního města prahy

10.6.2008

sestavte si svou školní dračí posádku a přijďte se pobavit, přijďte si zazávodit

Vážení přátelé sportu a dobré zábavy. Po úspěšném dračím klání mezi středoškoláky Středočeského kraje v roce 2007 jsme ve spolupráci s Hlavním městem Prahou připravili  obdobný projekt v roce 2008 také pro vás.

Zkušenosti ze Středočeského kraje ukazují, že tento způsob pohybové aktivity je pro žáky velmi přitažlivý a zájem škol v tomto roce je obrovský. Doufáme, že i pražské školy tento typ akce s výrazným týmovým duchem uvítají. Oddíl kanoistiky USK Praha, v kterém trénuje několik českých reprezentantů je připraven také ukázat žákům ty nejnovější lodě i jak se takovéto  lodě ovládají. V následujících řádcích jsou pro vás a vaše žáky uvedeny všechny potřebné informace k připravované akci.

Dračí lodě a pádlování na nich má dva tisíce let starou tradici v Číně.  V roce 1976 se uskutečnil první moderní dračí festival v Honkongu. V současné době se této sportovní disciplíně věnuje na 50mil. sportovců v 50 zemích světa, včetně České republiky. Naši závodníci patří ke světové špičce, což dokazují tituly evropských šampiónů jak v klubových, tak v reprezentačních posádkách. V roce 2006 se konalo ME v Praze. V České republice se na dračích lodích jezdí od roku 1998.

Dračí loď je dlouhá 12,5 m a váží 250 kg. Cena jedné lodě s výbavou se pohybuje dle typu v rozmezí 180 - 220 000 Kč. Lodě jsou vyzdobeny různými vyřezávanými hlavami draka. Může na nich pádlovat 20 členů posádky, 10 nalevo, 10 napravo. Loď řídí vzadu stojící kormidelník a rytmus udává  vpředu sedící bubeník.

Závod na dračích lodích je týmovým sportem, kde o výsledku nerozhoduje několik disponovaných jedinců, ale souhra a snaha o co nejlepší výsledek všech pádlujících.

 

Předběžné propozice

Datum konání: úterý 10.6.2008

Místo konání: PRAHA, Vltava - venkovní areál loděnice Univerzitního sportovního klubu (USK) Praha - Malá Chuchle - výpadovka směr Strakonice, za Mostem inteligence.

Délka tratě: 200m.

Počet lodí na každém startu: 2-3.

Posádka: 20 žáků jedné střední školy, 10 pádlujících na levou stranu a 10 na pravou. Každá loď na startu musí mít ve své posádce nejméně 6 dívek. Doporučujeme 2 náhradníky. Pořadatel zajišťuje kormidelníka a bubeníka.

Počet startů: Každá posádka absolvuje 2 rozjížďky a jednu jízdu o konečné pořadí

Systém závodů a hodnocení: Součet dosažených časů ze dvou rozjížděk určí základní průběžné pořadí. Posádky na prvním až třetím, čtvrtém až šestém, atd.místě průběžného pořadí bojují v přímém souboji o konečné umístění. Do rozjížděk jsou posádky nasazovány. Do druhé rozjížďky je složení trojic určeno pořadatelem tak, aby měly všechny posádky čas na odpočinek a změnily soupeře.

Předpokládaný čas zahájení  9,30 hod. a ukončení 16 hod.

Startovné: Každá škola za jednu startující posádku zaplatí startovné 2 000 Kč. Po přihlášení obdrží škola fakturu na tuto částku za pronájem sportoviště. Po zaplacení je škola definitivně přihlášena. Pořadatel dofinancuje veškeré další náklady spojené se zabezpečením závodů, mimo dopravy a stravování účastníků.

 

Přihlášky zasílejte do 15.5.2008 na e-mailovou adresu : jarformanek@seznam.cz

POZOR!! Jelikož předpokládáme velký zájem a kapacita je omezena na maximálně 18 posádek, tak o zařazení mezi startující rozhoduje pořadí došlých přihlášek.

Další informace:

Přihlášení obdrží další, podrobnější informace do 30.května 2008

Posádky budou před startem poučeny, každá bude mít před prvním startem pod vedením našeho bubeníka možnost 10min. zkušební jízdy.

Na závod budou mít žáci zapůjčeny vodácké (záchranné) vesty. Ty jsou povinné!!

Bude připraven záchranný člun.

Na místě si bude možno zakoupit občerstvení.

Akce bude ozvučena.

V areálu je venkovní rozvod vody a budou instalovány kabinky s WC.

Pro učitele a další oficiální doprovod bude vyčleněn salónek.

Zájemci s řad učitelů budou mít možnost si v přestávce vyzkoušet jízdu na dračí lodi.

 

Na účast vašich škol se za pořádající složky těší

 

František Jahelka, člen výkonného výboru PKL