Letní sezóna 2024

Zimní sezóna 2023/2024

poslední úprava: František Jahelka | 14. září 2010

Vysokohorská turistika Godeanu 2010

V termínu 12.- 23. srpna 2010 jsme uspořádali v již tradiční trojici - manželé Majka a Jirka Demlovi a já - přechod nádherného rumunského pohoří GODEANU, které sousedí se známou rezervací Retezat a Malý Retezat.

Za celou dobu přechodu jsme nepotkali žádné turisty. Je to zapomenuté pohoří, kde se setkáte jen s bači, ovcemi, někdy nepříjemnými psy, osly a stády polodivokých koní.

Počasí bylo nádherné a za celou dobu pršelo (velká bouřka) jenom jednou v noci. Měli jsme k dispozici jen mapy z rumunského serveru, kde se nedá najít ani hranice lesa.

Přešli jsme celý hřeben, příroda je tu nádherná a díky dobré viditelnosti jsme neměli ani problémy s orientací, neboť zde téměř nic není značeno. Neumím si představit, kdyby byla mlha a museli jsme jít pouze podle mapy.

Vody je v tomto pohoří dost a tak nebyl problém poblíž hřebenu každý večer sehnat vodu na vaření. Daleko horší byl problém byl však s větrem, který byl tři noci poblíž hlavního hřebene velice silný. Jedno ráno jsem byl nucen ještě před východem slunce složit stan, aby mi ho vítr nerozerval a neposlal do údolí.

Přechod jsme začali v městečku Lupeni, tranzitem jsme dojeli do Campului Neag, odkud jsme přešli do sedla na hřebeni mezi Malým Retezatem a Godeanu. Vystoupili jsme i na nejvyšší horu pohoří Virful Muraru 2270 m nad mořem. Na konci hřebene jsme sestoupili do civilizace, kde se nám podařilo asi na 40 km sehnat další tranzit, který nás dovezl na vlak do lázeňského městečka Baile Herculane. Odtud jsme již bez větších problémů vlakem dojeli za asi 26 hodin do Prahy.

Ač to bylo pro moji kyčel velmi náročné, přesto opět plánujeme nějaké další pusté pohoří v příštím roce.

Franta Jahelka